Élelmiszerek és italok a DXN kínálatából
Attól a Hippokratészi mondástól, hogy „Étked legyen orvosságod, táplálékod gyógyszered!” – eléggé eltávolodtunk. Rengeteg a színezék, a tartósítószer, különböző kémiai anyag az ételekben, aminek semmi helye a testünkben, mégis nagy mennyiségben visszük be azt, már egész kicsi korban.
A wikipédia szerint: „Az élelmiszer emberi fogyasztásra szánt illetve alkalmas feldolgozott, részben feldolgozott vagy feldolgozatlan anyag vagy termék. Az élelmiszer fogalmába beletartozik a víz és az italok is, illetve minden olyan anyag, melyet az előállítás, feldolgozás illetve kezelés során szándékosan a termékhez adnak.
Az étel általában fehérjéből, zsírokból, szénhidrátokból, vitaminokból és ásványokból álló anyag, melyet az élő szervezet a létfenntartáshoz, a növekedéshez és a test energiával való ellátásához használ fel.”
A fenti állításból kiragadnék egy mondatot, miszerint az élelmiszer fogalmába beletartozik a „minden olyan anyag, melyet az előállítás, feldolgozás illetve kezelés során szándékosan a termékhez adnak.”
Mire is gondolhatnak? Nem tudom, de nekem egyből a tartósítószer, színezékek, térfogatnövelők, ízfokozók és egyéb adalékanyagok jutottak eszembe, amik lássuk be, hogy nincsenek túl jó hatással szervezetünkre.
Nézzük meg, hogy mi a helyzet az ételekben, zöldségekben, gyümölcsökben lévő tápanyagtartalommal? Sajnos ez a tény is elszomorító, hiszen számos kutatás bizonyítja, hogy egyre kevesebb az élelmiszerekben a vitamin és ásványi anyag tartalom.
Mit jelent ez? Azt, hogy eszünk, de nem táplálkozunk! Nem minőségi, hanem mennyiségi táplálkozást folytatunk.
A következő ábra azt mutatja, hogy hogyan csökkent az élelmiszerek tápanyag és vitamin tartalma, az elmúlt években. Ez egy hivatalos felmérés, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem készítette dr. Márai Géza professzor mérései alapján.
Az alábbi adatok azt mutatják, hogy Magyarországon hogyan csökkent az élelmiszerek tápanyag és vitamin tartalma, az elmúlt években.
1966-ban megvizsgálta a zöldségek-gyümölcsök tápanyagtartalmát és ezt vette 100 %-nak. Majd újra és újra megvizsgálta, és a 2005-ös adatot megnézve döbbenetes a különbség. Például, ha megnézzük a búzát, amiből a kenyeret készítik, a korábbi adatokhoz képest mindössze 35,4 % tápanyag tartalom maradt.
Azóta eltelt pár év, vajon most milyen adatot mérnének?
Ami viszont lényegesen megnövekedett, az a növényvédő szerek, mesterséges tápoldatok, kémiai összetevők, színezőanyagok mennyisége.
A fentieket végig gondolva kiderül, hogy az igazi tápérték bevitele tizedére csökkent néhány évtized távlatában, és ezzel együtt az ember egészsége drasztikusan romlott.
Ugyanis, ha szervezetünk nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, vitaminokat, akkor az előbb utóbb betegséghez vezethet. A legtöbb egészségügyi probléma az emésztőrendszerben kezdődik, a hiányos és helytelen táplálkozás miatt.
Sokan nem figyelnek oda eléggé, hogy mit esznek, mit isznak mindaddig, amíg komolyabb egészségügyi problémájuk nem lesz. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne egy kis odafigyeléssel megelőzni a bajt, mint a kialakult betegséget gyógyítani.
A helytelen táplálkozás gyakran elhízáshoz is vezethet. Egy felmérés alapján Magyarországon a felnőttek 65 %-a túlsúlyos, vagy elhízott. Sajnos egyre több gyerekre is ugyanez elmondható.
Az európai országok között ebben első helyen állunk!
Sok esetben nem azért hízunk el, mert olyan sokat eszünk, hanem mert az étkezés során bevitt méreganyagok ellen szervezetünk úgy védekezik, hogy a méreganyagokat zsírsejtekbe csomagolja, hogy azok ne jussanak be a véráramba. Ezekből a zsírsejtekből lesznek a zsírpárnák, ami először csak esztétikai problémát jelenthet, de később komoly betegségek kialakulásához vezethet.
Mit tehetünk a helyes táplálkozásért? Először is érdemes jól megnézni, hogy mit és hol vásárolunk, hogy amit elfogyasztunk, azt a lehető legbiztonságosabb helyről szerezzük be.
Nem könnyű feladat, de mi tudunk egy biztos megoldást, ami már 26 éve bizonyított, közel 8 millió elégedett fogyasztónak.
A DXN élelmiszerei és italai 100 % -ban természetes nyersanyagokból készülnek szigorú ellenőrzések mellett, továbbá tartósítószert, mesterséges színezéket illetve mesterséges aromát nem tartalmaznak. Mindezt számos nemzetközi szabvány ISO 14001, ISO 9001 és TGA elismerések tanúsítják.
Ezek a termékek nagymértékben hozzájárulnak az egészséges életmódhoz, ha azok fogyasztását beépítjük a napi táplálkozásunkba. Természetesen fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele és a rendszeres testmozgás is.